Sıkça Sorulan Sorular

 

 

Sık sorulan sorulara ne kadar cevap vermeye çalışsak da, şunu unutmamalıyız. Teknolojik bir cihaz olan kombilerin arıza ve çözümlerinde, size vereceğimiz en iyi tavsiye; işini bilen Kombi servisilerinden yardım almanızdır. Farkında olmadan kombiye daha fazla zarar verebilirsiniz.


Kombiden su akıyor. Ne yapılması gerekir? Kombiye olması gerektiğinde çok su dolmuş olabilir. Kombi tesisatında veya bağlantısında aşınma oluşmuş olabilir. Kombi hava tahliyesi arızalanmış olabilir. Kombiye su doldurma vanası arızalanmış ve devamlı kombiye su vermeye devam ediyor olabilir.


Kombi çalışmıyor. Ne yapılması gerekir? Kombinin suyu tamamen bitmiş olabilir. Kombinin Elektrik düğmesi kapalı olabilir. Elektrik bağlantısında arıza olabilir. Kombi Gaz vanası kapalı olabilir. Kombi İkaz ve arıza lambası yanıyor olabilir.


Kombi çalışıyor. Fakat ısıtma yapmıyor. Ne yapılması gerekir? Kalorifer termostat derecesi düşük veya dönüş kısmındaki filtre tıkalı olabilir. Kalorifer peteği ve borularının temizlenmesi gerekebilir. Petek vanaları kapalı olabilir. Kombinin haricinde devir daim pompası var ise, pompa kapalı olabilir. Devir daim pompası arızalanmış olabilir.


Kombi patlamalı şekilde çalışıyor. Ne yapılması gerekir? Kombinin Gaz çakmak ayarlarında sorun olabilir. Kombiye genel bakım yapılması gerekebilir.


Kombiyi kısa Süre için kapatıp, açarsak kombi yakıtı çok mu yakar? Kesinlikçe daha fazla yakıt yakar. Evinizde ısı 20 derece ise, kombiyi kapatıp, bir süre sonra açarsanız, kombi yeniden 20 dereceyi bulana kadar çalışcaktır.


Kombiyi kısa Süre için kapatıp, açarsak kombi yakıtı çok mu yakar? Kesinlikçe daha fazla yakıt yakar. Evinizde ısı 20 derece ise, kombiyi kapatıp, bir süre sonra açarsanız, kombi yeniden 20 dereceyi bulana kadar çalışcaktır.


Kombim çok sık devreye giriyor. Ne yapılması gerekir? Kombi devir daim yapamadığında genelde bu şekilde olur. Devir daim yapamamasının nedeni ise, pompanın bozulması ya da bloke olmasından kaynaklanabilir.


Kombi arızalanmadığı halde, yine de bakım yaptırmak gerekirmi? Aslında bu sorunun cevabını sanırım her kimse biliyordur. Bakım, her zaman beklenmeyen büyük arızaların hem önüne geçer. Hem de, kombinin gerektiği şekilde yani verimli olarak çalışmasını sağlar.


Doğalgaz Tasarrufu İçin Kullanılmayan Salonun Radyatörlerini Kapatmak Veya Kısmak Doğru Mudur? Gerekli olan peteklerin açık olması yeterlidir. Gerekli olmayan petekler kapatılmalıdır.


Kombiler gerektiğinden daha fazla yakıt yakarlar mı? Evet yakarlar. Bunun en önemli sebebi ise, bakım yapılması veya yapılmamasıdır. Kesinlikle kombinin verimli çalışması, kombinin bakımlı olup olmamasından geçmektedir.


Kombi Alırken neye dikkat etmeliyiz. Burada tek bir kıstas yoktur. Kombinin garanti süresi, fiyatı, özelliği gibi pek çok nedenler dikkat edilmesi gereken durumlardır. En iyi kombinin hangisi olduğunu, kombi tamir servislerinden öğrenebilirsiniz.